Program Classfest Secțiunea film

                                     Classfest 2014 Secțiunea film

 Toate proiecţiile au loc la Muzeul Zemstvei 

strada Şciusev 103 

Sâmbătă, 12 aprilie, 2014

11.00- Academia de Arte Dramatice din Bratislava, Slovacia

Circul Pit,  animație,  regia Martin Machálik, (5m),

Femeia din trecut , ficțiune, regia: Csaba Molnár, ,(15min)

Cravata,ficțiune,regia: Daniel Rihák, (19min)

Ceasornicarul, animație, regia: Martin Machálik (5min)

Trogar (nume dialect pentru baiat rău din Nitra) ficțiune, regia: Adam Felix (20 min)

Cărămizi vechi,  ficțiune , regia: Maxim Melnyk (32 min)

Femeia care protejează copacii,documentar, regia: Dominik Jursa, (12min)

Bulă de aer , animație, regia: Mária Oľhová ,(8 min),

Adelaars, experimental, regia: Andrea Sudorová, (9min),

Concert la difuzor , animație ,regia: Ludmila Demeterová ,(7min),

15.30- Universitatea de Stat de Teatru, Film şi TV  Karpenko-Karîi, Kiev Ucraina

21ficțiune,  regia: Daria Lebedkina, (8min)

Fratele cel Mare 801, ficțiune,regia: Antonio Lukich ( 22min)  

Doctorul Lesco, documentar, regia:  Tetyana Dudnyk , (16 min)

Loc de țară , documenar, regia: Alice Kravets , (6 min)

Bună, soro!,  documentar, regia: Antonio Lukich, (16 min)

E oare iubire?, ficțiune, regia:  Pavlo Levchuk , (7min)

Moștenire , ficțiune,regia: Mykhaylo Maslobojschykov (20 min)

Perpetuum mobile, experimental, regia: Hrystyna Danylova,  Kateryna Sayenko, Hrystyna Lulchenko, Mykyta Sitdikov, Natya Maksymchuk, Dan Voronov, (11 min),

Tangou , experimental, regia: Oleksy Harchenko, (3min)

Casa în care locuiesc,  documentar, regia: Sergey Skitikov , (21 min)

20.00- Institutul de Stat de Teatru și Cinematografie, Erevan, Armenia

Învierea ,  ficţiune ,regia: Alen Manukyan (12min),

Nocturne, ficţiune,  regia: Hayk Babayan ,(6 min)

Engleza , ficţiune, regia:  Andranik Harutyunyan, (13min)

Infinitate , experimental , regia: Stepan Sargsyan (3 min)

Tristeţe, ficţiune, regia: Nahapet Sargsyan (9 min)

Cerere în căsătorie în stil  japonezficţiune , regia:  Aren Malakyan (6 min)

Întâlnire neaşteptată, ficţiune, regia:  Lusine Papoyan (8 min)

Duminică, 13 aprilie, 2014

11.00Academia de Teatru, Film, TV Athanor , Burghausen, Germania,

15.30- Universitatea Națională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L.Caragiale, Bucureşti, România.

Pastila fericirii, ficțiune, regia: Cecilia Felmeri , ( 12min),

1969 Luna,  ficțiune, regia: Ispas Alexandru(25 min)

 Răzvrătirea, ficțiune,  regia: Matei Lucaci-Grunberg (32 min)

Brigada Neagră, ficțiune, regia: Andrei-Nicolae Teodorescu ,(22min)

 În acvariu, ficțiune, regia: Tudor Cristian Jurgiu ,(21 min)

 Scumpa mea, ficțiune,regia: Luiza Pârvu, (18 min)

 Merg în contradicţie, ficțiune, regia: Raia Al Souliman , (25 min)

 Turul oraşului, documentar, regia: Andrei Nicolae Teodorescu ,(57 min)

Vibrația, documentar,regia: Germain Kanda, (14 min)

 Kurgan Oblast, documentar,regia: Stela Pelin ,(15 min)

Luni, 14 aprilie, 2014

11.00-Academia Națională de Arte  Minsk, Belarus.

Concert pentru mama, ficțiune,regia:Egor Beakov, (3 min)

Felicitări cu ocazia zilei de naştere!,ficțiune,regia: Alesea Borşevskaia (3 min)

Aici sau acolo,documentar, regia: Dieaia Alşeih  (3 min)

F 63.9, ficțiune, regia: Alexei Jigalkovici,(4 min)

Închide ochii, ficțiune, regia: Nellа Vasilevskaia (13 min)

Dorinţa de viaţă,documentar, regia: Iana Ankudovici, (14min)

Eliminat la tactul cinci,  ficțiune, regia: Alexei Sorokin (3 min)

Singurătatea, ficțiune, regia: Dmitrii Dedok (23 min)

În barcă,ficțiune, regia: Andrei Griniko (27 min)

Toamnă târzie,  ficțiune, regia: Tatiana Dubiţkaia (31min)

Jocurile cu moartea, ficțiune, regia: Alesea Komeakova (10 min)

15.30- Universitatea de Arte Vizuale  Roma, Italia.

Ai grijă de Marcel, documentar,regia: Mohamed Hossameldin , ( 18 min),

Lângă mine, ficțiune, regia: Sara Mignogna ,(12 min)

Sublim, ficțiune, regia: Francesco Boi ,(9 min)

Violenţă, ficțiune,regia: Miriam Palmarella ,(13 min)

Am dispărut brusc printre nori , documetar, regia: Gerdi Petanaj ,(7 min)

Pino Masciari ,documentar, regia: Alessandro Marinelli , (50min)

Secretul lui Pius, ficțiune, regia: Gioacchino d’Amico, Alessia Capuccini, (12 min)

(In)Conştiinţa ,Video Art, regia: Martina Meo ,(4 min)

Orbulregia: Saul Espinoza Lopez ( 3’18”),

20.00 -Școala Națională Poloneză de Film,Televisiune și Teatru, Lodz, Polonia

AB OVO , animație, regia: Anita Kwiatkowska-Naqvi , ( 5min),

Arena, ficțiune,regia: Martin Rath, (23min),

Edward , documentar,regia: Emilia Sniegoska,( 11min),

Kigo, animație,regia: Izumi Yoshida ,(6 min)

 Zile fericite, ficțiune,regia: Tomasz Jeziorski,( 19min)

Luke şi Lotta , animație, regia: Renata Gasiorowska ,( 8min)

A 18-a aniversare, documentar,regia: Marta Prus, ( 19min)

Rogalik , documentar, regia: Pawel Ziemilsk , ( 18min)

Căldura , ficțiune, regia: Bartosz Kruhlik ( 23min),

Miercuri, 15 aprilie, 2014

11. 00-.Universitatea de Teatru și Cinematografie Şota Rustaveli, Tbilisi, Georgia

15.30- Şcoala de Film şi TV a Academiei de Arte Dramatice, Praga, Republica Cehă.

Unchiul Victor, ficțiune, regia: Viktória Rampal Dzurenko,( 79min),

Micul Cousteau, animație, regia: Jakub Kouřil ,(8 min)

Lăcomia ,ficțiune, regia: Hanka Nováková ( 4min),,

Specii noi, animație, regia: Kateřina Karhánková, (6 min)

Mythopolis, animație,regia: Alexandra Hetmerová,(12 min)

Punch şi Judy, ficțiune, regia: Martin Máj,(6 min)

Stînga, dreapta, animație,regia: Marek Naprstek ,(3 min)

Vizita, ficțiune, regia Lumir Cosar, (15 min)

Mica Rochie Neagră, ficțiune, regia: Tomas Janacek, (9min)

Mâine e un nou început, ficțiune, regia: Georgi Unkkovski,(14min)

20.00- Școala Superioară de Arte, din Porto, Portugalia.

Eliberare condiționată,Live Action,regia: Pedro Crispim, (18 min)

Monstru, Live Action,regia: Alex Barone ,(11min)

Lazăr, Live Action,regia: Miguel Pinho , (15 min)

Perversul , Live Action, regia: Ricardo Salgado (31 min)

Joi, 16 aprilie, 2014

11.00- Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice, Chişinău, Republica Moldova.

11:30,ficțiune, regia: Nicolae Negară, 17 min

Ana, ficțiune, regia: Natalia Șaufert, (24min),

Antract, documentar, regia:  Ilinca Stânca (12min),

Cine Seamănă, documentar, regia: Chistruga Marcela, ( 32min),  

Chişinău, din zori pînă la apus, documentar ,regia: studenții Catedrei Multimedia, (50min)

Zi de târg,ficțiune ,regia: Sergiu Ciorescu, ( 15min)

Ioana, ficțiune ,regia: Iulia Puică , ( 18min)

La marginea pădurii , documentar ,regia: Nelu Donică, ( 21min)

Povestiri din baruri,  ficțiune, regia: Mircea Mânăscurtă, ( 22min)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anunțuri

2 gânduri despre „Program Classfest Secțiunea film

  1. Buna, e foarte bine ca se organizeaza acest festival dar ar fi fost si mai bine daca ar fi clar unde se poate de vazut aceste filme,deja de jumate de ora caut unde anume se petrece actiunea dar inca nu m-am descurcat,poate eu ceva am scapat dar ar trebui sa fie mai usor de gasit aceasta informatie. Multumesc.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s