Program Classfest Secțiunea Teatru

Program Secțiunea Teatru

Vineri, 11 aprilie, 2014

18.00 – Teatrul Eugène Ionesco

Recital muzical susţinut de studenţii Facultăţii  Artă Instrumentală, Compoziţie şi Muzicologie, Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice, Chişinău, Republica Moldova

18.30 – Teatrul Eugène Ionesco

Deschiderea Festivalului Internaţional al Şcolilor de Teatru şi Film ClassFest

19.00 – Teatrul Eugène Ionesco

Janosik? Janosik! Janosik… de Jozef Mokos, Academia de Arte Dramatice din Bratislava, Slovacia (1h 30ʹ) 

Sâmbătă, 12 aprilie, 2014 

9.30 – Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice

Repetiție deschisă  Cea mai puternică după August Strindberg realizată de David Esrig, Academia de Teatru, Film și TV Athanor, Burghausen, Germania (1h30`)

11.30 – Teatrul Republican de Păpuşi Licurici

 Magicianul invizibil, după Miguel de Cervantes, Universitatea de Arte George Enescu, Iaşi, România (1h)

12.30 – Teatrul Republican de Păpuşi Licurici

Vernisaj, expoziţie de scenografie realizată de studenţii Catedrei Teatrologie Dramaturgie şi Scenografie, Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice, Chişinău, Republica Moldova

13.30 – Teatrul Republican de Păpuşi Licurici

Ultimul Don Quijote, după Miguel de Cervantes, Universitatea de Arte George Enescu, Iaşi, România(50ʹ)

17.00 – Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice

315 Dream House , spectacol de expresie corporală, Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice , Chişinău, Republica Moldova  (1h)

19.00 – Teatrul Republican Luceafărul

Steaua fără nume, de Mihail Sebastian,  Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice, Chișinău, Republica Moldova ( 2h)

Duminică, 13 aprilie, 2014

10.00 –Restaurantul MamiCo

Întâlniri, dezbateri, discuţii pe marginea spectacolelor

11.30 – Teatrul Republican de Păpuşi Licurici:

Steaua lui Guguță, după creaţia lui Spiridon Vangheli,  Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice, Chișinău, Republica Moldova( 45 ʹ)

15.00 – Teatrul Dramatic Rus de Stat A.P. Cehov

Urâtul de Marius von Mayenburg, Universitatea de Stat de Teatru, Film şi TV Karpenko-Karii, Kiev, Ucraina ( 1h 05ʹ)

18.00 – Teatrul Ginta Latină

Polska deAgata Maszkiewicz. Invitat special (30`)

Moartea 24 de cadre pe secundă sau fă-mi așa ca într-un film adevarat – coregrafia derulată, pe  capitole de Agata Siniarska, Art Stations Foundation Poznań, Polonia. Invitat special (35`)

21.00 – Teatrul Naţional Mihai Eminescu, sala V.Cupcea

Lecția de iluzionism, de Matei Vișniec, Universitatea de Arte George Enescu, Iaşi, România. Invitat special ( 1h 10ʹ)

Luni, 14 aprilie, 2014

10.00 – Restaurantul MamiCo

Întâlniri, dezbateri, discuţii pe marginea spectacolelor

12.00 – Teatrul Republican Luceafărul

Dacă te naşti luni, probabil, vei muri într-o vineri, de George Ştefan, Universitatea de Arte din Tîrgu-Mureş, România ( 1h 30ʹ)

15.00 – Teatrul Ginta Latină

E frumos ce-mi place mie, de  George Călinescu, Universitatea Dunărea de Jos, Galați, România (1h 05ʹ)

17.00 – Teatrul Eugène Ionesco

Cea mai puternică de August Strindberg, Academia de Teatru, Film, TV Athanor , Burghausen, Germania,  ( 1h 10ʹ)

19.00 – Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice

Little Friday după  Katalin Thuroczy, Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice, Chișinău, Republica Moldova, (2h)

Marți, 15 aprilie, 2014

10.00 – Restaurantul MamiCo

Întâlniri, dezbateri, discuţii pe marginea spectacolelor

12.00 – Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice

Şedinţa solemnă a Senatului Academiei de Muzică, Teatru și Arte Plastice , conferirea titlului  Doctor Honoris Causa domnului Mihai Malaimare.

14.30 –Teatrul Republican Luceafărul

Non-Performance de Ariel Elizabeth,  Fluturașii liberi de Leonard Gersh, Universitatea de Teatru și Cinematografie Şota Rustaveli, Tbilisi, Georgia ( 2h)

18.00 –Teatrul Republican de Păpuşi Licurici

Actorul, de Mihai Malaimare, Teatrul Masca, București, România, invitat special (1h)

20.00 – Teatrul Eugène Ionesco

Copilul îngropat, de Sam Shepard, Universitatea Națională de Artă Teatrală şi Cinematografie I. L. Caragiale, Bucureşti, România ( 1h 15ʹ)

Miercuri, 16 aprilie, 2014

10.00 – Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice

Conferința științifică  Actorul și masca în teatrul contemporan

10.00 – Restaurantul MamiCo

Întâlniri, dezbateri, discuţii pe marginea spectacolelor

11.00 – Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice

Atelierul De la masca neutră la masca  larvară:  primii paşi în constituirea unui personaj, susținut de Mihai Malaimare, Teatrul Masca, București, România.

15.00 – Teatrul Dramatic Rus de Stat A.P. Cehov

Discuții radiofonice de Eric Bogosian, Școala Națională Poloneză de Film,Televisiune și Teatru, Lodz, Polonia (55ʹ)

18.00 – Teatrul Naţional Mihai Eminescu

Recital muzical susţinut de studenţii Facultăţii Artă Instrumentală, Compoziţie şi Muzicologie,Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice, Chişinău, Republica Moldova

18.30 – Teatrul Naţional Mihai Eminescu

Cehov, după Anton Pavlovici Cehov, Institutul de Artă Teatrală  B. Șciukin, Moscova, Rusia ( 2h)

Închiderea Festivalului Internaţional al Şcolilor de Teatru şi Film ClassFest.

Joi, 17 aprilie, 2014

11.00 – Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice

Atelierul Elemente de studiu pentru statuia vivantă, susținut de Mihai Malaimare, Teatrul Masca, București, România.

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s